SE8.25K-AUB
 The range has been extended to include up 10kW inverter alongside the 5, 7 and 8.25kW models.
SE5K-AUB / SE7K-AUB / SE8.25K-AUB / SE10K-AUB
The Ideal Solution for Residential PV Installations
  • Supports optional smart energy devices and expands system capabilities
  • Ready for energy storage – one inverter for both PV systems and battery energy storage
  • Built-in module-level monitoring for enhanced visibility into system performance
  • High reliability with a standard 12-year warranty (extendable to 20 or 25 years)
  • Advanced safety features, including SafeDC™ and integrated arc fault protection
  • Quick inverter commissioning directly from a smartphone via SolarEdge’s SetApp
  • Suitable for both outdoor and indoor installations
Compatible with SolarEdge Home Battery
Installation Configurations with SolarEdge Home Battery
To ensure successful integration, here are the critical points to follow
  • Maximum DC oversizing = 135%
  • Maximum of 1 battery connection
  • Battery – Inverter communication MUST use ENET (ENET HBNP-01)
Installation Video
No Specifications
Battery Connection Guide - SolarEdge 8.25kW Residential Three Phase Inverter
Download
Data Sheet - SolarEdge 8.25kW Residential Three Phase Inverter
Download
Quick Install Guide - SolarEdge 8.25kW Residential Three Phase Inverter
Warranty - SolarEdge 8.25kW Residential Three Phase Inverter